Skip to content
live
live

Daily Tokyo Olympics 2020 Recap: Women continue to score Canada's medal

Canada picked up a bronze medal for the women pairs in rowing.
20210729_tokyo olympics
Tokyo Olympics 2021. (Photo/Tokyo Olympics Instagram @Tokyo2020)

Olympics Day 6 – Thursday, July 29

Who competed Thursday

Canada picked up it’s first rowing medal with a bronze in Women Pairs, adding a 10th medal. Canadian women have still won all of the medals in the Games so far.

  • Badminton

    • Women’s: Michelle Li (Singles – Round of 16) – Eliminated
  • Basketball

    • Women’s: Canada vs. Korea – Won 74-53
  • Beach Volleyball

    • Women’s:
      • Heather Bansley & Brandie Wilkerson vs. Brazil – Lost 2-0
      • Sarah Pavan & Melissa Humana-Paredes vs. Switzerland – won 2-0, Qualified for Round of 16
  • Cycling

    • Men’s: James Palmer (BMX Racing) – Did not advance to Semi-Final
    • Women’s: Drew Mechielsen (BMX Racing) – Qualified for Semi-Final
  • Fencing 

    • Women’s: Canada (Team Foil) – Won against Japan 45-31
  • Field Hockey

    • Men’s: Canada vs. Belgium – Lost 9-1
  • Golf

    • Men’s:
      • Mackenzie Hughes – In 20th place at -2 after Round 1
      • Corey Conners – In 20th place at -2 after Round 1
  • Gymnastics

    • Brooklyn Moors (Individual All-Around Final) – Finished 15th
  • Judo

    • Men’s: Shady El Nahas (100kg) – Lost in Bronze Medal match, finished 4th
  • Rowing

    • Women’s:
      • Caileigh Filmer & Hillary Janssens (Pairs) – WON BRONZE 
      • Carling Zeeman (Single Sculls) – Qualified for Final B
    • Men’s:
      • Trevor Jones (Single Sculls) – Qualified for Final B
      • Patrick Keane, Maxwell Lattimer (Lightweight Double Sculls) – Finished 4th in Final B
      • Kai Langerfeld & Conlin McCabe (Pairs) – Finished 4th in Final
  • Rugby

    • Women’s: Canada vs. Brazil – Won 33-0, Canada vs. Fiji – Lost 26-12
  • Sailing

    • Women’s:
      • Nikola Girke (Windsurfer RS:X) – In 24th after Race 10
      • Ali ten Hove and Mariah Millen (49 FX) – In 17th after race 6
      • Sarah Douglas (Laser Radial) – In 8th after Race 8
    • Men’s:
      • Jacob Saunders & Oliver Bone (470) – In 16th after Race 4
      • Tom Ramshaw (Finn) – In 13th after Race 6
      • William Jones and Evan DePaul (49er) – In Last after Race 6
  • Swimming

    • Women’s:
      • Canada (4 x 200m Freestyle Relay Final) – Finished 4th in Final
      • Summer McIntosh (800m Freestyle) – Finished 11th, did not qualify for Final
      • Taylor Ruck (200m Backstroke) – Qualified for Semi-Final
      • Kylie Masse (200m Backstroke) –Qualified for Semi-Final
      • Penny Oleksiak (100m Freestyle) – Qualified for Final
    • Men’s: Joshua Liendo (100m Butterfly) – Qualified for Semi-Final
    • Mixed: Canada (4x100m Medley Relay) – Did not Qualify for Final

Who is competing Friday

  • Cycling

    • Women’s: Drew Mechielsen (BMX Racing)
  • Diving

    • Women’s: Pamela Ware (3m Springboard), Jennifer Abel (3m Springboard)
  • Field Hockey

    • Men’s: Canada vs. South Africa
  • Golf

    • Men’s: Mackenzie Hughes, Corey Conners (Round 2)
  • Rowing

    • Women’s: Carling Zeeman (Single Sculls), Eights (MEDAL EVENT)
    • Men’s: Trevor Jones (Single Sculls)
  • Rugby

    • Women’s: Canada vs. France
  • Soccer

    • Women’s: Canada vs. Brazil (Quarter-Final)
  • Sailing

    • Women’s: Nikola Girke (Windsurfer RS:X), Ali ten Hove and Mariah Millen (49 FX), Sarah Douglas (Laser Radial)
    • Men’s: Jacob Saunders & Oliver Bone (470), Tom Ramshaw (Finn), William Jones and Evan DePaul (49er)
  • Swimming

    • Women’s: Penny Oleksiak (100m Freestyle Final) MEDAL EVENT, Kayla Sanchez (50m Freestyle), Taylor Ruck (200m Backstroke Semi-Final), Kylie Masse (200m Backstroke Semi-Final), Canada (4×100 Medley)
    • Men’s: Joshua Liendo (100m Butterfly Semi Final, 50m Freestyle), Brent Hayden (50m Freestyle), Canada (4×100 Medley)
  • Track and Field

    • Men’s: Django Lovett (High Jump), Michael Mason (High Jump), John Gay (3000m Steeplechase), Matthew Hughes (3000m Steeplechase), Mohammed Ahmed (10,000m MEDAL EVENT)
    • Women’s: Madeleine Kelly (800m), Melissa Bishop-Nriagu (800m), Lindsey Butterworth (800m), Andrea Seccafien (5000m), Julie-Anne Staehli (5000m), Kate Van Buskirk (5000m), Brittany Crew (Shot Put), Sarah Mitton (Shot Put)
  • Volleyball

    • Men’s: Canada vs. Venezuela
Rogers Sports & Media
2001 Thurston Drive Ottawa, ON, K1G 6C9
© 2006-2021 Rogers Sports & Media. All rights reserved.