Skip to content
live
live

Daily Tokyo Olympics 2020 Recap: Women's duos advance in beach volleyball

Canada's women's soccer team is also set to upgrade its medal from five years ago.
beach-volleyball

The Tokyo Olympics 2020 have officially kicked off and Canada has sent 371 athletes to compete in a wide variety of sports over the next two weeks.

On this page, you can find all the updated information on Canada’s medal wins, what happened today in the games for Canada and what you can expect to see tomorrow from Canadian athletes.

Olympics Day 10 – Monday, August 2

Canada’s top-ranked beach volleyball duo of Melissa Humana-Paredes and Sarah Pavan remained perfect at the Tokyo Olympics after winning their round-of-16 match. The second Canadian duo of Heather Bansley and Brandie Wilkerson have also advanced, leaving Canada as the only country with two teams left in the tournament. Meanwhile, Canada is set to upgrade the colour of its medal in women’s soccer from five years ago. Jessie Fleming scored on a penalty in the 74th minute to lead Canada to a 1-0 win over the United States, sending them through to the gold medal match.

 

  • Artistic Swimming
    • Duet Free Routine Preliminary: Claudia Holzner, Jacqueline Simoneau – classified 5th
  • Beach Volleyball
    • Women’s, Round of 16: Canada vs. Spain – Sarah Pavan & Melissa Humana-Paredes win 2-0 (21-13, 21-13), advance to quarterfinal
  • Canoe / Kayak
    • Women’s K1 200m, Heats & Quarterfinals: Andreanne Langlois – 1st in quarterfinal, advances to semifinal; Michelle Russell – 2nd in quarterfinal, advances to semifinal
    • Men’s C2 1000m, Heats & Quarterfinals: Roland Varga and Connor Fitzpatrick – 3rd in quarterfinal, advances to semifinal
    • Men’s K1 1000m, Heats & Quarterfinals: Simon McTavish – 4th in quarterfinal, eliminated
    • Women’s K2 500m, Heats & Quarterfinals: Alanna Bray-Lougheed and Madeline Schmidt – 5th in quarterfinal, eliminated
  • Cycling-Track
    • Women’s Team Pursuit, Qualifying: Allison Beveridge, Jasmin Duehring, Annie Foreman-Mackey, Georgia Simmerling – 8th in qualifying, will face France in heats for a chance at bronze
    • Men’s Team Pursuit, Qualifying: Vincent De Haitre, Michael Foley, Derek Gee, Jay Lamoureaux – 6th in qualifying, will face Germany in heats for a chance at bronze
  • Diving
    • Men’s 3m Springboard, Preliminary: Cedric Fofana – finished 29th, eliminated
  • Equestrian
    • Jumping, Individual Qualifier: Colleen Loach (Qorry Blue D’Argouges) – 28th, did not advanced to final
  • Football
    • Women, Semifinal: Canada – defeated USA 1-0, faces Sweden in gold medal final
  • Track and Field
    • Men’s Steeplechase: John Gay – 15th in final; Matthew Hughes – 6th in final
    • Women’s 5000m: Andrea Seccafien – 15th in final
    • Women’s 1500m, Heats: Gabriela Debues-Stafford – 1st in heat, advances to semifinals, Natalia Hawthorn – 10th in heat, did not advance, Lucia Stafford – 7th in heat, advances to semifinals
    • Women’s 400m Hurdles: Sage Watson – 5th in semifinals, did not advance
    • Women’s 200m: Crystal Emmanuel – 6th in semifinal, did not advance
    • Women’s Pole Vault, Qualifying: Alysha Newman – 13th in Group A, did not advance; Anicka Newell – 1st in Group B, advances to final
  • Wrestling
    • Women’s Freestyle 68kg: Danielle Leppage – lost by points in round of 16, did not advance

Who is competing Tuesday

  • Artistic Gymnastics
    • Women’s Balance Beam: Ellie Black MEDAL EVENT
  • Artistic Swimming
    • Duet Technical Routine: Claudia Holzner and Jacqueline Simoneau
  • Beach Volleyball
    • Women’s Quarterfinal: Canada vs. Latvia, Canada vs. Australia
  • Canoe / Kayak
    • Men’s C2 1000m: Roland Varga and Connor Fitzpatrick MEDAL EVENT
  • Cycling-Track
    • Women’s Team Pursuit: Allison Beveridge, Jasmin Duehring, Annie Foreman-Mackey, Georgia Simmerling MEDAL EVENT
    • Men’s Team Pursuit: Vincent De Haitre, Michael Foley, Derek Gee, Jay Lamoureux MEDAL EVENT
  • Equestrian
    • Jumping, Individual Qualifier: Mario Deslauriers (Bardolina 2)
  • Sailing
    • Men’s Finn: Tom Ramshaw MEDAL EVENT
    • Men’s 470, Races 9 & 10: Jacob Saunders and Oliver Bone (rescheduled)
  • Sport Climbing
    • Men’s Combined Qualification: Sean McColl
  • Track and Field
    • Women’s Hammer Throw: Camryn Rogers MEDAL EVENT
    • Women’s Javelin Throw Qualifying: Elizabeth Gleadle
    • Women’s 400m Heats: Kyra Constantine, Natassha McDonald,
    • Men’s 200m Heats & Semifinals: Andre De Grasse, Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney
    • Men’s Shot Put Qualifying: Tim Nedow
    • Men’s 5000m Heats: Mohammed Ahmed, Luc Bruchet, Justyn Knight
  • Volleyball
    • Men’s Quarterfinal: Canada vs. ROC
  • Water Polo
    • Women’s Quarterfinal: Canada vs. United States
Rogers Sports & Media
2001 Thurston Drive Ottawa, ON, K1G 6C9
© 2006-2021 Rogers Sports & Media. All rights reserved.